• <

pc

01.08.2018 02:44 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Klasa 505: Ostatni dzień mistrzostw świata i oficjalni zwycięzcy – Stengel i Jess (foto)

Klasa 505: Ostatni dzień mistrzostw świata i oficjalni zwycięzcy – Stengel i Jess (foto) - GospodarkaMorska.pl

Już oficjalnie w piątek potwierdzono, że Mistrzami Świata w Klasie 505 zostali Lutz Stengel i Holger Jess z Niemiec. Właśnie zakończyły się regaty SAP 505 Worlds 2018 w Gdyni. Zawody trwały dziesięć dni i stanęły na najwyższym sportowym oraz organizacyjnym poziomie.

W piątek na Zatoce Gdańskiej odbyły się ostatnie dwa wyścigi regat SAP 505 Worlds 2018. Już dzień wcześniej niemiecka załoga Lutz Stengel i Holger Jess zapewniła sobie odpowiednia liczbę punktów do zdobycia mistrzostwa. Postanowili w piątek już nie startować ale niczego nie można być pewnym do końca. Za to bardzo ciekawie zapowiadała się podczas piątkowych wyścigów walka o drugi i trzeci stopień podium.

Pogoda dopisywała. Czyste niebo, słońce i odpowiedni wiatr zachęcały zawodników do koncentracji i szybkiego żeglowania.  Faworyci tych mistrzostw oraz obrońcy tytułu – Amerykanie Mike Holt i Rob Woelfel ostatnie dwa wyścigi ukończyli na czwartych pozycjach co ostatecznie dało im tytuł vice mistrzów świata. Trzeci stopień podium zajęła ekipa z Niemiec - Jan-Philipp Hofmann i Felix Björn Brockerhoff. Pływali oni w piątek bardzo dobrze wygrywając jeden z wyścigów. Najlepsi z Polaków – Kuba Pawluk i Marcin Józefowski zajęli 36 miejsce.

Wieczorem odbyła się spektakularna ceremonia zamknięcia regat oraz wręczenia trofeów. Poza zwycięzcami głównych regat SAP 505 Worlds 2018 nagrodzono załogi w kategorii classic pływających na starszych jachtach. Tę kategorię wygrała Anna Zabłocka i Bartosz Kowalczyk. Sympatyczne upominki i wyróżnienia otrzymała najszybsza załoga mieszana damsko – męska Caroline i Philippe Jacot ze Szwajcarii. Warto zaznaczyć, że to małżeństwo w klasyfikacji generalnej byli na wysokim 17 miejscu. Nagrodę otrzymała także najszybsza załoga damska Nicola Brikner i Angela Stenger z Niemiec. Bardzo sympatycznym akcentem ceremonii było również wyróżnienie najmłodszego uczestnika regat, 14 letniego Marcina Pietrzaka z Polski. Upominek został także wręczony najstarszemu żeglarzowi startującemu w mistrzostwach. Było to przesympatyczny 75 letni Earle Alexander. Powszechnie znany i lubiany, będący duszą towarzystwa Australijczyk ze wzruszeniem odbierał pamiątkową statuetkę.

W imprezie zorganizowanej przez PZŻ, Miasto Gdynia i Polskie Stowarzyszenie Klasy 505 wystartowało 127 załóg z czternastu krajów. Uczestnicy ocenili, że regaty odbyły się na najwyższym światowym poziomie sportowym i organizacyjnym.

Kolejne Mistrzostwa Świata Klasy 505 odbędą się w 2019 roku w Fremantle, w Australii.