• <

Już w piątek wręczenie nagród Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2017

ew

28.02.2018 09:44 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Już w piątek wręczenie nagród Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2017

Partnerzy portalu

Już w piątek wręczenie nagród Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2017 - GospodarkaMorska.pl

Historia „Rejsu Roku” to w praktyce historia całego polskiego żeglarstwa morskiego od roku 1970. Listy laureatów, to kompletne listy najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach. Już po raz 48, na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i  „Srebrny Sekstant”. W piątek odbędzie się wręczenie nagród wyłonionym laureatom.

Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2017, poddało ostatecznie ocenie 13 wypraw, o różnym  charakterze,  zarówno  pod  względem  skali, charakteru,  celów  jak  i  stopnia  żeglarskiej  trudności.  Miejsca  na podium decyzją  Jury przypadły uczestnikom transatlantyckich regat oraz wieloletniej rodzinnej eskapady, na wokółziemskiej, urozmaiconej trasie. Nie było tutaj werdyktów jednogłośnych. Dyskutowano  merytorycznie
i  wielokierunkowo praktycznie każdą kandydaturę ,pod kątem wartości sportowych, społecznych, edukacyjnych,także promocyjnych,zawierających się w poszczególnych żeglarskich przedsięwzięciach.

„Srebrnym  Sekstantem”  i  Nagrodą Honorową  „Rejs  Roku  2017” Jury w wyniku wszechstronnej dyskusji uznało, że start, znakomita postawa i osiągnięte przez kapitan Joannę Pajkowską, wspólnie z Uwe Rottgeringiem, zwycięstwo w transatlantyckich regatach TWOSTAR 2017 zasługuje na najwyższe żeglarskie wyróżnienie minionego sezonu. Regaty o ustalonej renomie i stopniu trudności w 2017 roku przebiegały w wyjątkowo ciężkich warunkach pogodowych – uznanych za  najtrudniejsze w całej 60-letniej historii regat OSTAR/TWOSTAR. Żeglarze zmagali się ze sztormowymi wiatrami o prędkości 60 węzłów i 15-metrowymi falami. Północny Atlantyk pokonał  tym  razem  większość  startujących  żeglarzy –z  21  jachtów  które  ruszyły  na  trasę  z Plymouth (w konkurencji jedno i dwuosobowej) do mety w Newport dotarło zaledwie 7 (4 jachty zatonęły). Startujący na 40-stopowym  jachcie „Rote 66” kapitanowie Joanna Pajkowska i Uwe Rottgering, trasę liczącą 3301 Mm pokonali w czasie 20 dni 22 godzin i 43 minut. Mimo uszkodzeń jachtu – ucierpiał  m.in. grot, zawiodła elektronika –po  prowizorycznych  naprawach udało  się załodze uzyskać znakomity wynik i odnieść zwycięstwo. Był to drugi już start kapitan Pajkowskiej w regatach Twostar (w 1986 roku awaria jachtu przeszkodziła w ukończeniu wyścigu), dwukrotnie 2także z powodzeniem startowała w transatlantyckich regatach samotników OSTAR (2000, 2003). Start w Ostar zaliczył wcześniej także Uwe Rottgering (2009).

Drugą Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2017” Jury przyznało Janowi Pietrzakowi–kapitanowi rodzinnej, wokółziemskiej żeglarskiej eskapady na jachcie „Double Helix”. Zamknięcia wielkiego kręgu  dokonał  z  żoną  Ewą.  Załogę uzupełniali  na  niektórych  odcinkach krewni  i  znajomi. Wystartowali  siedem  lat  temu  z  Barbados,  dwa  sezony  spędzili  na  Karaibach  skąd  dotarli  na Florydę, później do krajów Ameryki Środkowej i Południowej by przez Panamę przejść na Pacyfik. Z Galapagos po pokonaniu 3000 Mm dotarli na Markizy, dalej wyspy Oceanii, Australia, wybrzeża Indonezji, Borneo, Malezji, Tajlandia. Dalej trasa przez Ocean Indyjski, Morze Czerwone do Suezu i na Morze Śródziemne. Wybrzeża i wyspy Grecji, Włoch, Hiszpanii przez Gibraltar na Kanary. Wokółziemską pętle zamknęli w miejscu skąd wyruszyli –w styczniu 2017 zakończyli wyprawę na Barbados. Żeglarstwo jako sposób na życie – smakowanie świata z pokładu łódki – to w opinii Jury  jedna z ważnych przesłanek leżących u podstaw ustanowienia Nagród Rejsu Roku.

Trzecią Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2017” przyznano kapitanowi  Lechowi Stochowi za start i zwycięstwo w zyskujących popularność regatach „Setką przez Atlantyk”. Ten wyścig stał się swoistą narodową, polską konkurencją. Pięciometrowe, sklejkowe, własnoręcznie według jednych planów,  wykonane  łódki  awansowały  do  rangi oceanicznych maszyn  regatowych.  W  ostatniej edycji wystartowało 7 łódek żeglarzy-samotników i 2 z załogami dwuosobowymi. Dwuetapowa trasa podzielona jest na odcinki Sagres (Portugalia) –Santa Cruz de Tenerife (Kanary), skąd skok przez
Atlantyk z metą wyznaczoną przez południk 61 między Martyniką a Santa Lucia. Pokonanie Atlantyku zajęło Lechowi Stochowi 22 dni 13 godzin 43 minuty, stając się rekordem wyścigu. Podjęte wyzwanie, sportowy efekt i wykazana determinacja zdecydowały o decyzji Jury.  

 

Wyróżnieniami uhonorowano trzy kolejne wyprawy żeglarskie, przyznano także nagrody specjalne: Polskiego Związku Żeglarskiego i Bursztynową Różę Wiatrów prezydenta Gdańska. Przyznano także Nagrodę Grotmaszta Bractwa Kaphornowców, w tym roku po raz pierwszy opatrzoną imieniem śp. kpt. Aleksandra Kaszowskiego.

 

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.