Dwa tygodnie żeglarskich emocji za nami

pc/gdynia.pl

17.07.2017 14:28 Źródło: własne

Dwa tygodnie żeglarskich emocji za nami - GospodarkaMorska.pl

Na gdyńskim akwenie trwa rywalizacja w ramach 18. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Do tej pory w ich ramach kibice mogli zobaczyć emocjonujące wyścigi mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser Radial czy mistrzostw Polski RS:X kobiet i mężczyzn. Ale to nie koniec sportowych wrażeń, jakie czekają sympatyków żeglarstwa. We wtorek ruszą mistrzostwa Europy EUROSAF.

Podczas mistrzostw Polski w sprincie w klasie RS:X bardzo dobrze popłynęli w eliminacjach Piotr Myszka, reprezentujący AZS AWFiS Gdańsk, oraz Kamila Smektała z YKP Warszawa. Młoda żeglarka triumfowała w 8 z 10 wyścigów eliminacyjnych. Jednak finałowa rozgrywka zweryfikowała wstępne prognozy. Na najwyższych stopniach podium stanęli sopocianie –  Paweł Tarnowski i Maja Dziarnowska. Srebro przypadło Piotrowi Myszce i Kamili Smektale, natomiast na trzecim miejscu uplasowali się Zuzanna Czuryło i Maciej Kluszczyński.

Obok zmagań w klasie RS:X, miłośnicy żeglarstwa mogli emocjonować się zmaganiami w klasie 49er. Na mecie jako pierwsi zameldowali się reprezentanci AZS AWFiS Gdańsk Łukasz Przybytek i Paweł Kłodziński. Przypomnijmy, że wspomniana dwójka wystąpiła podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie zakończyła rywalizację na ósmym miejscu. Za gdańszczanami uplasowali się poznańscy żeglarze Domir Buksak i Szymon Wierzbicki. Na najniższym stopniu podium stanęli Przemysław Filipowicz i Jacek Nowak z Olsztyna.

W zakończonej rywalizacji w klasie Finn zwyciężył Piotr Kula. Na drugim miejscu dopłynął do mety Mikołaj Lahn, natomiast brązowy medal wywalczył Bartosz Ptak.

Nie brakowało również emocji w klasie 29er. Stawiani w roli faworytów Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński reprezentujący barwy YKP Gdynia nie dali rady obronić Pucharu Europy. Rywalizację w Gdyni wygrały Rosjanki Zoja Nowikowi i Diana Sabirowa. Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński ukończyli zawody ze srebrnymi medalami, natomiast brąz zdobyła szwedzka załoga Oscar Enstroem i Hugo Westberg.

Za nami także zmagania o Puchar Volvo Gdynia Sailing Days w kategorii katamaranów. Znakomicie zaprezentowała się ekipa UKS Navigo Sopot. W klasie A-Class triumfował Jerzy Surowiec, w Formule Open zwyciężył Jerzy Białek ze wspomnianym Jerzym Surowcem. W zmaganiach w kategorii Hobie Cat 16 jako pierwsi do mety dopłynęli Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira.

To jednak nie koniec rywalizacji u wybrzeży Gdyni. W poniedziałek 17 lipca rozpoczną zmagania żeglarze w klasie Optimist. Ponadto na kibiców czekają jeszcze zawody o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni w klasach Laser Radial 4.7 i Laser Radial 4.2. Finałowe rozstrzygnięcia w tych zawodach zapadną w środę, natomiast we wtorek rozpoczną się zmagania w mistrzostwach Europy EUROSAF. Podczas tych zawodów na gdyńskim akwenie będą zmagali się żeglarze niepełnosprawni. Rywalizacja odbędzie się w klasach Scud 18 i Hansa 303 oraz 2.4 mR. Regaty potrwają do soboty.