Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Budowa oceanarium w Gdańsku rozpocznie się dopiero w przyszłym roku (wizualizacje)

opublikowano: 04.01.2018
autor: pc/PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Budowa oceanarium w Gdańsku przy Stadionie Energa Gdańsk rozpocznie się dopiero w przyszłym roku. Wszystko przez prace ziemne, których wykonanie jest niezbędne, aby inwestor – fundusz PFI Future z Wrocławia, mógł rozpocząć realizację tej inwestycji. Wymiana gruntu i jego palowanie oraz podziemna infrastruktura mają pochłonąć od 20 do 24 mln zł – informuje portal trójmiasto.pl.

Za przygotowanie gruntu pod inwestycję odpowiedzialny jest właściciel stadionu w Letnicy – spółka Arena Gdańsk. Prace mają ruszyć w sierpniu i potrwają około pół roku – poinformował portal trójmiasto.pl Andrzej Bojanowski, prezes spółki Arena Gdańsk. Podkreślił, że budowa kompleksu rozrywkowego o wartości około 450 mln zł jest na granicy opłacalności biznesowej, dlatego inwestor nie udźwigałby dodatkowych kosztów związanych z pracami ziemnymi.

Ostateczną umowę z funduszem PFI Future z Wrocławia miasto ma podpisać na przełomie stycznia i lutego. Budowa kompleksu rozpocznie się rok później, ponieważ do lutego 2019 r. zaplanowano wzmacnianie gruntu. Kompleks ma zostać oddany do użytku na początku 2023 r.

Koncepcja przedstawiona przez fundusz PFI Future została wybrana w konkursie na zagospodarowanie terenu o powierzchni ok. 4,66 ha w pobliżu Stadionu Energa Gdańsk. Był to jeden z dwóch złożonych projektów. Fundusz zapewnia, że „Nautilus Gdańsk” to „największa atrakcja turystyczna polskiego wybrzeża”. Wielofunkcyjny kompleks rekreacyjno-rozrywkowy ma być finansowany i realizowany przez PFI FUTURE SA na podstawie uzyskanej licencji.

W „Wielofunkcyjnym Obiekcie Spędzania Czasu Wolnego” znajdą się m.in.: oceanarium „z niezwykłym światem fauny i flory”, jaskinie 5D i egzotyczna laguna, która ma pozwolić na „słoneczną kąpiel przez 365 dni w roku, niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych”. Ponadto inwestor zapowiada też budowę pasażu handlowego i gastronomicznego, hotelu oraz galerii medycznej, w której „funkcjonować będą wyselekcjonowane praktyki medyczne”. Chodzi np. o „chirurgię jednego dnia” i inne zabiegi.


PFI Future SA - Nautilus Gdańsk:

powrót do listy
Pełna wersja strony