Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Ośmiornica przychodzi na świat w kilka sekund. To niesamowite, co dzieje się chwilę później (wideo)

opublikowano: 12.02.2018
autor: pc

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Ośmiornice naprawdę potrafią zaskakiwać. Ich niezwykłe umiejętności pokazuje nagranie udostępnione w mediach społecznościowych przez Virginia Aquarium and Marine Science Center z Virginia Beach. Film obejrzało już prawie 2,5 mln użytkowników.

Na nagraniu widać młodego osobnika z rodziny Octopodidae, który po wykluciu się z jaja od razu zmienia kolor. Cały proces trwa około 10 s. Jak poinformowali pracownicy Virginia Aquarium and Marine Science Center, za zjawisko to odpowiadają chromatofory. To właśnie te wypełnione pigmentem komórki umożliwiają głowonogom zmianę koloru, a tym samym kamuflaż. – Wszystko wskazuje na to, że uaktywniły się one, kiedy ośmiornica przychodziła na świat – podali badacze.

Pracownicy Virginia Aquarium and Marine Science Center poinformowali także, że gdy samica „wysiaduje” jaja, wachluje nad nimi, aby zapewnić im stały dopływ natlenionej wody. Kiedy te są dojrzałe, rozpoczyna się wykluwanie.

– Na wolności ośmiornice muszą złożyć ponad 100 jaj, aby przeżył chociaż jeden osobnik. Tutaj na szczęście te małe stworzenia otrzymają najlepszą opiekę od naszego niesamowitego zespołu – napisano.


powrót do listy
Pełna wersja strony