• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Ich możliwości robią wrażenie (foto, wideo)

pc

03.12.2017 16:12 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Ich możliwości robią wrażenie (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Ich możliwości robią wrażenie (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Na Wydziale Nawigacyjnym tej uczelni zamontowano cztery nowoczesne mostki wizyjne. Dzięki nim oferta edukacyjna uczelni znacznie wzrosła. A możliwości tych urządzeń są praktycznie nieograniczone.

– Cztery mostki nowe, cztery stare, mamy osiem mostków, czyli osiem statków. Załóżmy, jest największy kontenerowiec, który wchodził do Gdańska, a cztery sąsiednie mostki czy nawet pięć, jeżeli potrzeba, mogą być holownikami i mogą współpracować z tym mostkiem – tłumaczy kpt. ż.w. Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej w Gdyni.

Polaris Ship’s Bridge Simulator wyprodukowała norweska firma Kongsberg Maritme AS. Spełnia on wymogi towarzystwa klasyfikacyjnego Det Norske Veritas (DNV). Urządzenie umożliwia tworzenie scenariuszy ćwiczeń, które następnie można odtworzyć i poddać analizie.

– Możliwości jeżeli chodzi o szkolenia są nieograniczone z punktu widzenia nawigacji i antykolizji. Od podstawowych rzeczy, elementów, które są niezbędne w wiedzy pełnienia wachty i manewrowania statkiem, po bardziej skomplikowane, jak cumowanie, żegluga w ograniczonych warunkach, w złej widzialności czy przy złej pogodzie – wymienia Śniegocki.

Akweny ćwiczeniowe wykorzystywane w symulatorze zbudowane są na podstawie rzeczywistych portów i odzwierciedlają dokładnie istniejący obszar, m.in. linię brzegową, nabrzeża, budynki oraz oznakowanie nawigacyjne. Uczestniczy szkoleń mogą manewrować w cieśninach Bosfor i Dardanele, kanale La Manche oraz w portach Dover, Europort, Hongkong i Singapur.

Statki na symulatorze modelowane są w oparciu o rzeczywiste jednostki. Przechodzą serie testów i prób morskich, mających na celu weryfikację ich właściwości manewrowych i nawigacyjnych w odniesieniu do rzeczywistego statku. Do dyspozycji instruktora są ponad trzydzieści jednostek różnego tupu oraz tzw. obiekty obce, czyli helikoptery, tratwy ratunkowe, rozbitkowie czy inne statki.

Urządzenie umożliwia także symulację sytuacji awaryjnych, m.in. awarię: napędu, sterów, agregatu, radaru, zasilania, zanik/błąd sygnału GPS, jak również błędne wskazania urządzeń.

Uczestnicy szkoleń na tym symulatorze mogą odbyć m.in. kursy: kapitanów żeglugi wielkiej, starszych oficerów, oficerów wachtowych, radar/ARPA, Bridge Team Management, BTR oraz manewrowania dużymi statkami o nietypowej charakterystyce manewrowej.

Do symulatora dołączona jest także konsola z oprogramowaniem Creator firmy Presagis, umożliwiająca budowanie własnych akwenów ćwiczeniowych.

Akademia Morska w Gdyni jako jedna z niewielu uczelni w kraju wiedzie prym w międzynarodowych rankingach dotyczących uczelni wyższych. Niezmiennie od wielu lat klasyfikowana jest na pierwszym miejscu w Europie oraz w pierwszej czwórce światowych uczelni morskich. Tak wysoka pozycja nie byłaby możliwa bez ciągłego rozwoju kadry naukowej, systematycznej rozbudowy zaplecza naukowo-badawczego, m.in. poprzez zakup najnowszych urządzeń, symulatorów, a także udziału uczelni w licznych projektach naukowo-badawczych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.