Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Naukowcy wyłowili bestie. Świecą w ciemności i występują niezwykle rzadko

opublikowano: 13.01.2018
autor: pc

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Bestie w okolicach Tajwanu. Naukowcy wyłowili z Oceanu Spokojnego pięć osobników niezwykle rzadko występującego gatunku rekina. Świecą w ciemnościach, a ich zęby przypominają igły.

Te dziwne stworzenia to Trigonognathus kabeyai – rekiny z rodziny koleniowatych. Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy z tajwańskiego Instytutu Badań nad Rybołówstwem. Cztery znalezione osobniki były już martwe, a piątego nie udało się uratować.

Pierwsze rekiny tego gatunku naukowcy zaobserwowali dopiero 31 lat temu, dlatego badacze do dzisiaj niewiele wiedzą na ich temat. Chociaż wyglądają jak groźne bestie, ryby te nie są szkodliwe dla człowieka. Żyją w okolicach Hawajów, Tajwanu i Japonii. Dorosłe osobniki osiągają maksymalnie 54 cm, są koloru czarnego, mają wypukłe oczy, a ich zęby przypominają igły. Dodatkowo szczęka jest trójkątna i wysuwana, co ułatwia polowanie.

Trigonognathus kabeyai świecą w ciemności, co pomaga przyciągać im ofiary oraz partnera. Żerują na głębokości 270-360 m. Żywią się głównie mniejszymi rybami i skorupiakami.


powrót do listy
Pełna wersja strony