• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła odnalazła okręt zbliżony do ORP Orzeł

pc/PAP

31.05.2017 14:45 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła odnalazła okręt zbliżony do ORP Orzeł

Partnerzy portalu

Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła odnalazła okręt zbliżony do ORP Orzeł - GospodarkaMorska.pl

To miał być przełom tej wyprawy. Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła natrafiła na okręt zbliżony wymiarami do ORP Orzeł. Po dokładnych pomiarach okazało się jednak, że to prawdopodobnie brytyjski okręt podwodny HMS Narwhal.

Ekipa na brytyjski okręt natrafiła we wtorek. Wrak ma 88 m długości i 7 m szerokości. Na pierwszy rzut oka wyglądał jak ORP „Orzeł”. Dokładne pomiary jednak wykluczyły te przypuszczenia. Polski okręt ma bowiem 84 m długości i 6,7 m szerokości.

I mimo że tym razem nie udało się odnaleźć Orła, do wtorku o HMS Narwhal także nie było nic wiadomo. Brytyjski okręt miał zaginąć podczas patrolu na Morzu Północnym między 22 a 30 lipca 1940 r. Jedna z hipotez zakładała, że 23 lipca 1940 r. zatopił go niemiecki samolot DO 17. Jak poinformowali uczestnicy ekspedycji na swoim facebookowym profilu, zarówno wymiary wraku, jak i jego położenie potwierdzają prawdopodobieństwo tej hipotezy. Wrak leży jednak około 80 m od gazociągu, co uniemożliwia jego dokładne zbadanie.

Ekspedycje „Santi odnaleźć Orła” (Santi to nazwa firmy, która jest sponsorem tytularnym projektu) prowadzone są systematycznie – co roku – poczynając od roku 2014. W ramach dwóch pierwszych wypraw przeczesano za pomocą sonarów dwa wytypowane obszary dna Morza Północnego w pobliżu wybrzeży Anglii. Ze względu na ograniczenia sprzętowe, były to obszary dużo mniejsze od tego, który ma zostać zbadany w 2017 r. Z kolei w 2016 r. poszukiwania prowadzone były u wybrzeży Holandii, a ich rejon wyznaczono w oparciu o hipotezę zakładającą, iż ORP „Orzeł” został zatopiony przez niemiecki okręt.

Wieloletnim partnerem projektu „Santi odnaleźć Orła” jest Instytut Morski w Gdańsku, który udostępnia na potrzeby poszukiwań swój sprzęt hydrograficzny.

Przed ekspedycjami z serii „Santi” odbyło się kilka innych wypraw mających na celu odnalezienie wraku „Orła”. Część z nich prowadziła choćby Marynarka Wojenna działająca wspólnie z kilkoma innymi instytucjami, w tym Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Wszystkie te wyprawy, podobnie jak dotychczasowe ekspedycje z cyklu „Santi”, zakończyły się fiaskiem.

ORP „Orzeł” został zbudowany w okresie międzywojennym, głównie dzięki składkom polskiego społeczeństwa, w jednej z holenderskich stoczni. Wyposażony m.in. w 12 wyrzutni torpedowych i jedno podwójne działko przeciwlotnicze ORP „Orzeł” zawinął do portu w Gdyni 10 lutego 1939 roku.

Rano 1 września 1939 roku „Orzeł” wypłynął na Bałtyk, by zabezpieczać polskie Wybrzeże przed ewentualnym desantem niemieckim od strony morza. 15 września okręt zawinął do Tallina, by wysadzić chorego kapitana. Jednostka została internowana, zabrano z niej dziennik pokładowy, mapy i część uzbrojenia.

W nocy polscy marynarze porwali okręt z estońskiego portu i kierując się mapami narysowanymi z pamięci popłynęli w kierunku Anglii. Po czterdziestodniowym rejsie, ściganemu przez niemiecką flotę i bombardowanemu przez niemieckie samoloty okrętowi udało się wejść do bazy Rosyth na wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

„Orzeł” został przydzielony do Drugiej Flotylli Okrętów Podwodnych w Rosyth. Zimą okręt wychodził wielokrotnie na patrole i służbę konwojową. 8 kwietnia 1940 roku zatopił niemiecki transportowiec wojskowy „Rio de Janeiro”, przewożący żołnierzy i sprzęt wojskowy, czym przyczynił się do zdemaskowania przygotowywanej przez Hitlera inwazji na Norwegię.

Wieczorem 23 maja 1940 roku załoga ORP „Orzeł” wypłynęła w swój kolejny patrol na Morze Północne. Z tej misji jednostka już nie wróciła.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.