• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Sejm za ustawą o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

pc

14.12.2018 14:42 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Sejm za ustawą o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

Partnerzy portalu

Sejm za ustawą o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości - GospodarkaMorska.pl

Sejm uchwalił w piątek ustawę o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową.

Za uchwaleniem nowych rozwiązań autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii opowiedziało się 227 posłów, przeciw było 195, od głosu wstrzymało się dwóch posłów.

Ustawa, która jest wynikiem realizacji projektu "Polska Platforma Przemysłu 4.0", przyjętego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ma pomóc polskiemu przemysłowi we włączeniu się w transformację cyfrową 4.0. - wyjaśniał podczas prac parlamentarnych wiceszef MPiT Marcin Ociepa. Zaznaczył, że powstała "w dialogu z przedsiębiorcami".

Chodzi m.in. o wsparcie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw w zakresie procesów, produktów i modeli biznesowych, wykorzystujących najnowsze osiągnięcia z dziedziny automatyzacji, sztucznej inteligencji, technologii teleinformatycznych oraz komunikacji pomiędzy maszynami oraz człowiekiem a maszynami.

Włączeniu się firm z sektora przemysłu w transformację cyfrową 4.0 ma służyć Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości, która - jak wyjaśniał Ociepa - ma się koncentrować na "informowaniu, demonstrowaniu, promowaniu, wspieraniu, szkoleniu i inicjowaniu działań budujących i rozwijających komponenty tworzące profil konkurencyjnego przemysłu przyszłości oraz ich integrowaniu, budowaniu kompetencji doradczych, tworzeniu sieci wsparcia, koordynacji hubów cyfrowej innowacji, a także standaryzacji tych ośrodków". Podobne platformy działają, np. w Niemczech i Czechach.

Czwarta rewolucja przemysłowa to konsekwencja wykorzystania najnowszych technologii teleinformatycznych, takich jak analizy Big Data, Internet Rzeczy, Machine Learning czy daleko idąca cyfrowa integracja baz danych firm.

"Bierność wobec czwartej rewolucji przemysłowej może spowodować marginalizację polskiej gospodarki. Miałoby to dotkliwe konsekwencje dla dobrobytu obywateli" - napisano w ocenie skutków regulacji. Zaznaczono, że ok. 1/3 polskich przedsiębiorstw nie wykorzystuje obecnie rozwiązań charakterystycznych dla trzeciej rewolucji.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.