Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości Rosja i Arabia Saudyjska gotowe rozszerzyć koordynację na rynku ropy

opublikowano: 14.02.2018
autor: ew ,  źródło:  PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Prezydent Rosji Władimir Putin i król Arabii Saudyjskiej Salman wyrazili w środę podczas rozmowy telefonicznej wolę "rozszerzenia koordynacji" na światowym rynku ropy naftowej - wynika z komunikatu wydanego przez Kreml.

Obaj przywódcy "wyrazili gotowość rozszerzenia owocnej koordynacji na światowych rynkach węglowodorów" - czytamy w komunikacie Kremla.

Jak zauważa agencja Reutera, oświadczenie nie zawierało jednak żadnych szczegółów odnośnie do tego, co taka rozszerzona koordynacja miałaby oznaczać.

Odbyta w środę rozmowa dotyczyła również sprzedaży broni oraz Syrii - podał Kreml. Organizacja Państw Eksportujących Ropę (OPEC), której nieformalnym przywódcą jest Arabia Saudyjska, i część pozostałych producentów z Rosją na czele, porozumiały się pod koniec 2016 r. w sprawie ograniczenia wydobycia surowca, by podbić ceny po okresie radykalnych spadków; globalne wydobycie zostało ograniczone o około 1,8 mln baryłek dziennie. Pod koniec 2017 r. król Salman zadeklarował w Moskwie wolę podtrzymania tej współpracy do końca 2018 roku. Podobne sygnały płynęły od prezydenta Putina.

Arabia Saudyjska i Rosja są największymi producentami surowca na świecie; zaspokajają wspólnie 21 proc. globalnego popytu na ropę.


PAP
powrót do listy
Pełna wersja strony