• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Nie ma presji na wzrost ceny ropy, za to wiele przemawia za jej spadkami

ew

22.10.2018 06:56 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Nie ma presji na wzrost ceny ropy, za to wiele przemawia za jej spadkami

Partnerzy portalu

Nie ma presji na wzrost ceny ropy, za to wiele przemawia za jej spadkami - GospodarkaMorska.pl

Ropa w USA jest wyceniana poniżej 70 dolarów za baryłkę, po zniżce notowań w ubiegłym tygodniu o 3,1 proc. Wiele przemawia za możliwymi spadkami ceny surowca - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 69,31 USD za baryłkę, po zwyżce o 19 centów.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 79,87 USD za baryłkę, po wzroście ceny o 9 centów.

W USA przybywa nowych wiertni ropy z łupków. W ubiegłym tygodniu ich liczba wzrosła o 4 do 873, najwyżej od 2015 r. - wynika z danych firmy Baker Hughes.

Od początku 2018 r. w USA przybyło ponad 100 nowych wiertni ropy.

Od lutego produkcja ropy w USA utrzymuje się na poziomie powyżej 10 mln baryłek dziennie.

"Są oznaki, że produkcja amerykańskiej ropy może zwyżkować wraz ze wzrostem liczby nowych wiertni, a to może ograniczać wzrost cen surowca" - mówi Ahn Yea Ha, analityk giełd towarowych w Kiwoom Securities Co.w Seulu.

Dodaje, że pewną rolę może też odgrywać sprawa śmierci dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

"Chociaż trudno jest ocenić implikacje konfliktu amerykańsko-saudyjskiego dla ropy naftowej, to jeśli administracja prezydenta USA Donalda Trumpa uzna wyjaśnienia strony saudyjskiej o Chaszodżdżim za wiarygodne, to może zmniejszyć wahania cen ropy" - dodaje.

Szef komisji spraw zagranicznych Senatu USA Bob Corker oświadczył w niedzielę, że sądzi, iż to następca tronu Arabii Saudyjskiej Muhammad ibn Salman jest odpowiedzialny za śmierć krytycznego wobec Rijadu saudyjskiego dziennikarza - Dżamala Chaszodżdżiego.

Corker uznał, że za sprawą swych wyjaśnień dotyczących śmierci dziennikarza w saudyjskim konsulacie w Stambule władze Arabii Saudyjskiej utraciły wszelką wiarygodność.

Ponad dwa tygodnie od zaginięcia Chaszodżdżiego władze Arabii Saudyjskiej przyznały w nocy z piątku na sobotę, że został on zabity w konsulacie w Stambule.

Tymczasem w Libii koncerny naftowe BP i Eni SpA mogą wznowić realizację projektu, który spowoduje wzrost produkcji libijskiej ropy od przyszłego roku. Prezes libijskiej państwowej firmy National Oil Corp. Mustafa Sanalla poinformował, że BP i Eni mają wznowić wiercenia poszukiwawcze ropy w pobliżu granicy z Tunezją w I kw. 2019 r., co może zwiększyć wydobycie ropy w Libii o "setki tysięcy baryłek" dziennie.

"Koncerny, które osiągnęły porozumienie 8 października mogą przyspieszyć produkcję dzięki istniejącym w tym regionie obiektom" - powiedział Sanalla.

Rosną też amerykanskie zapasy ropy - w środę amerykański Departament Energii (DoE) poinformował, że zapasy ropy wzrosły o 6,49 mln baryłek do 416,44 mln baryłek. Rynek oczekiwał wzrostu zapasów o 2,89 mln baryłek. Zapasy te wzrosły już 4. tydzień z rzędu, a to najdłuższa seria ich wzrostu od początków 2017 r.

4 listopada wejdą w życie restrykcje USA na irańską ropę. Dostawy surowca z Iranu wyniosły we wrześniu 1,72 mln baryłek dziennie, o 260 tys. b/d mniej niż w sierpniu. To ich najniższy poziom od lutego 2016 r. Na rynki dociera też mniej ropy z Wenezueli, z powodu nękającego ten kraj kryzysu gospodarczego.

Ropa w USA staniała w ubiegłym tygodniu o 2,22 USD, do 69,12 USD za baryłkę. Był to już 2. z kolei tydzień spadku notowań ropy.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.