• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Hiszpania: Merkel i Sanchez zgodni co do wsparcia Maroka ws. migrantów

pc

11.08.2018 20:01 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Hiszpania: Merkel i Sanchez zgodni co do wsparcia Maroka ws. migrantów

Partnerzy portalu

Hiszpania: Merkel i Sanchez zgodni co do wsparcia Maroka ws. migrantów - GospodarkaMorska.pl

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez i kanclerz Niemiec Angela Merkel na spotkaniu w Andaluzji porozumieli się w sobotę w sprawie migracji. Wyrazili nadzieję, że Maroko będzie korzystało z większego wsparcia europejskiego jako kraj pochodzenia i tranzytu migrantów.

Po spotkaniu, które odbyło się na południu Hiszpanii, Sanchez i Merkel wezwali do zjednoczonego frontu w sprawie migracji; opowiedzieli się za "sprawiedliwym rozmieszczaniem" migrantów. Zapowiedzieli, że będą promować swoją wspólną wizję na szczycie UE w przyszłym miesiącu w Austrii.

Agencja AFP zwraca uwagę, że spotkanie Sanchez-Merkel odbyło się w chwili, gdy Hiszpania, wyprzedzając Włochy i Grecję, stała się w tym roku bramą wjazdową do Europy dla nielegalnych imigrantów.

"Czternaście kilometrów dzieli wybrzeża Hiszpanii - a w konsekwencji Europy - od wybrzeży Afryki Północnej, ale mamy tu do czynienia z dystansem (...) nieskończenie większym pod względem rozwoju" - oświadczył nowy szef hiszpańskiego rządu, socjalista Pedro Sanchez. "Zmniejszenie tej przepaści nierówności musi być jednym z głównych zadań Unii Europejskiej" - podkreślił.

Sanchez dodał, że on i Merkel zgodzili się "zintensyfikować dialog i współpracę z krajami pochodzenia i tranzytu" migrantów, "głównie z Marokiem". "Prowadzimy rozmowy z Komisją Europejską, żeby odblokować zasoby gospodarcze, które pozwolą Maroku (...) znacznie skuteczniej kontrolować jego granice, na początku łodzie (zmierzające) w stronę hiszpańskiego wybrzeża". Premier Hiszpanii wskazał, że podobną pomoc otrzymują Algieria i Tunezja.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Madryt, "Sanchez i Merkel zgodzili się przekazać Komisji Europejskiej, że należy zwiększyć zaangażowanie finansowe w Fundusz Powierniczy UE na rzecz Afryki, z którego pochodzą środki przeznaczone specjalnie dla Maroka na kontrolę granic".

Merkel przypomniała, że Niemcy wniosły swój wkład w ten fundusz "dla Tunezji i Maroka, ponieważ kraje te potrzebują wsparcia w zakresie bezpieczeństwa granic i współpracy na rzecz rozwoju".

Spotkanie Sanchez-Merkel zbiegło się w czasie z wejściem w życie umowy podpisanej 6 sierpnia, kiedy to Madryt zobowiązał się do przyjmowania z powrotem imigrantów przybywających do Niemiec, ale już zarejestrowanych w Hiszpanii w europejskich bazach danych. Ta umowa wydaje się jednak symboliczna, ponieważ niewielu migrantów przybywa do Niemiec z Hiszpanii - zwraca uwagę AFP.

Merkel obiecała tego typu dwustronne porozumienia z krajami UE, żeby przekonać swego ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera, by zrezygnował z planu jednostronnego wydalania od lipca br. wszystkich osób ubiegających się o azyl, zarejestrowanych w europejskiej bazie danych Eurodac (Europejski Zautomatyzowany System Rozpoznawania Odcisków Palców).

Berlin wciąż ma nadzieję przekonać Włochy i Grecję, by również te kraje zaakceptowały odsyłanie imigrantów zarejestrowanych na ich terytorium przed wyjazdem do Niemiec. Negocjacje w tej sprawie wciąż trwają.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.