Gospodarka Morska Portal branżowy

Wiadomości EUR/PLN może krótkotrwale przekroczyć 4,30; SPW wrażliwe na rynki bazowe

opublikowano: 17.05.2018
autor: pc ,  źródło:  PAP

Udostępnij:

Facebook Twitter Google Email
powrót do listy

Prawdopodobieństwo przekroczenia poziomu 4,30 przez kurs EUR/PLN jeszcze w tym tygodniu jest znaczne - oceniają eksperci. Ich zdaniem, polskie obligacje pozostaną do końca tygodnia pod znacznym wpływem rynków bazowych, ale skala wahań wycen SPW będzie większa.

Eurozłoty w czwartek powrócił ponad poziom 4,29.

"Złotym kierują - podobnie jak w przypadku obligacji - nastroje globalne. Dotychczas poziom 4,30 (na EUR/PLN - PAP) udawało się wybronić, ale ryzyko jego przekroczenia jest wciąż znaczne. Następnym poziomem jest 4,32, ale tu nie spodziewam się ewentualnego przełamania" - powiedział PAP Biznes Jakub Rybacki, ekonomista ING Banku Śląskiego.

"Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu, gdy nieco opadnie awersja do ryzyka i poprawi się sentyment dla rynków wschodzących, złoty powinien powrócić do umocnienia, gdyż jego deprecjacji nie uzasadniają fundamenty" - dodał.

RYNEK DŁUGU

"Główne przyczyny ostatnich wzrostów rentowności to sytuacja na rynkach bazowych oraz dosyć negatywne nastroje wokół Emerging Markets. Ten drugi czynnik powoduje, że skala ruchów na naszym rynku jest większa (niż na rynkach bazowych - PAP)" - powiedział Rybacki.

W czwartek około godz. 16.00 rentowności bunda i US Treasuries rosną o 1 pb, podczas gdy dochodowość polskiej dziesięciolatki zwyżkuje o 3 pb.

"Tendencja lekkiej przeceny na naszym rynku dłużnym utrzyma się do końca tego tygodnia, a w przyszłym znaczenie będzie miał pakiet danych ze strefy euro i retoryka EBC" - dodał ekonomista.


PAP
powrót do listy
Pełna wersja strony